Wednesday, October 27, 2021
More

    Latest Posts

    Full List of 2021 Emmy Awards Winners and Nominees

    - Advertisement -

    The 2021 Emmy Awards fially revealed its winners!

    This year’s ceremony was hosted by Cedric the Entertainer at L.A.’s Microsoft Theater on Sunday, September 19. Unlike last year’s Zoom affair, this year’s Emmys was in person with a limited audience. It was packed with excitement with many nominees racing for the coveted awards including the head-to-head race between Hacks and Ted Lasso in each category. Meanwhile, The Crown dominated the drama category.

    To know more about this year’s winners and nominees, check out the list below:  

    Outstanding Limited Series

    WINNER: The Queen’s Gambit
    I May Destroy You
    Mare of Easttown
    The Underground Railroad
    WandaVision

    Outstanding Drama Series

    WINNER:The Crown
    The Boys
    Bridgerton
    The Handmaid’s Tale
    Lovecraft Country
    The Mandalorian
    Pose
    This Is Us

    Outstanding Comedy Series

    WINNER:Ted Lasso

    Black-ish
    Cobra Kai
    Emily in Paris
    Hacks
    The Flight Attendant
    The Kominsky Method
    Pen15

    Outstanding Lead Actor In a Drama Series

    WINNER: Josh O’Connor, The Crown
    Sterling K. Brown, This Is Us
    Jonathan Majors, Lovecraft Country
    Regé-Jean Page, Bridgerton
    Billy Porter, Pose
    Matthew Rhys, Perry Mason

    - Advertisement -

    Outstanding Lead Actress in a Drama Series

    WINNER: Olivia Colman, The Crown
    Uzo Aduba, In Treatment
    Emma Corrin, The Crown
    Elisabeth Moss, The Handmaid’s Tale
    Mj Rodriguez, Pose
    Jurnee Smollett, Lovecraft Country

    Outstanding Lead Actor in a Limited Series or Movie

    WINNER: Ewan McGregor, Halston
    Paul Bettany, WandaVision
    Hugh Grant, The Undoing
    Lin-Manuel Miranda, Hamilton
    Leslie Odom Jr., Hamilton

    Outstanding Lead Actress in a Limited Series or Movie

    WINNER: Kate Winslet, Mare of Easttown

    Michaela Coel, I May Destroy You
    Cynthia Erivo, Genius: Aretha
    Elizabeth Olsen, WandaVision
    Anya Taylor-Joy, The Queen’s Gambit

    Outstanding Competition Program

    WINNER: RuPaul’s Drag Race
    The Amazing Race
    Nailed It!
    Top Chef
    The Voice

    Outstanding Lead Actor in a Comedy Series

    WINNER: Jason Sudeikis, Ted Lasso
    Anthony Anderson, Black-ish
    Michael Douglas, The Kominsky Method
    William H. Macy, Shameless
    Kenan Thompson, Kenan

    Outstanding Lead Actress in a Comedy Series

    WINNER: Jean Smart, Hacks

    Aidy Bryant, Shrill
    Kaley Cuoco, The Flight Attendant
    Allison Janney, Mom
    Tracee Ellis Ross, Black-ish

    Outstanding Supporting Actor in a Drama Series

    WINNER: Tobias Menzies, The Crown

    Giancarlo Esposito, The Mandalorian
    O-T Fagbenle, The Handmaid’s Tale
    John Lithgow, Perry Mason
    Max Minghella, The Handmaid’s Tale
    Chris Sullivan, This Is Us
    Bradley Whitford, The Handmaid’s Tale
    Michael K. Williams, Lovecraft Country

    Outstanding Supporting Actress In A Drama Series

    WINNER: Gillian Anderson, The Crown
    Helena Bonham Carter, The Crown
    Madeline Brewer, The Handmaid’s Tale
    Aunjanue Ellis, Lovecraft Country
    Emerald Fennell, The Crown
    Yvonne Strahovski, The Handmaid’s Tale
    Samira Wiley, The Handmaid’s Tale

    Outstanding Supporting Actor in a Limited Series or Movie

    WINNER: Evan Peters, Mare of Easttown
    Daveed Diggs, Hamilton
    Jonathan Groff, Hamilton
    Anthony Ramos, Hamilton
    Paapa Essiedu, I May Destroy You
    Thomas Brodie-Sangster, The Queen’s Gambit

    - Advertisement -

    Outstanding Supporting Actress in a Limited Series or Movie

    WINNER: Julianne Nicholson, Mare of Easttown
    Phillipa Soo, Hamilton
    Renée Elise Goldsberry, Hamilton
    Jean Smart, Mare of Easttown
    Moses Ingram, The Queen’s Gambit
    Kathryn Hahn, WandaVision

    Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series

    WINNER: Brett Goldstein, Ted Lasso
    Carl Clemons-Hopkins, Hacks
    Paul Reiser, The Kominsky Method
    Nick Mohammed, Ted Lasso
    Jeremy Swift, Ted Lasso
    Kenan Thompson, Saturday Night Live
    Bowen Yang, Saturday Night Live

    Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series

    WINNER: Hannah Waddingham, Ted Lasso

    Aidy Bryant, Saturday Night Live
    Hannah Einbinder, Hacks
    Kate McKinnon, Saturday Night Live
    Rosie Perez, The Flight Attendant
    Cecily Strong, Saturday Night Live
    Juno Temple, Ted Lasso

    Outstanding Guest Actor In A Drama Series

    WINNER: Courtney B. Vance, Lovecraft Country
    Charles Dance, The Crown
    Don Cheadle, The Falcon and The Winter Soldier
    Timothy Olyphant, The Mandalorian
    Carl Weathers, The Mandalorian

    Outstanding Guest Actress in a Drama Series

    WINNER: Claire Foy, The Crown
    Sophie Okonedo, Ratched
    Alexis Bledel, The Handmaid’s Tale
    McKenna Grace, The Handmaid’s Tale
    Phylicia Rashad, This Is Us

    Outstanding Guest Actor in a Comedy Series

    WINNER: Dave Chappelle, Saturday Night Live
    Alec Baldwin, Saturday Night Live
    Morgan Freeman, The Kominsky Method
    Daniel Kaluuya, Saturday Night Live
    Daniel Levy, Saturday Night Live

    Outstanding Guest Actress in a Comedy Series

    WINNER: Maya Rudolph, Saturday Night Live
    Jane Adams, Hacks
    Yvette Nicole Brown, A Black Lady Sketch Show
    Bernadette Peters, Zoey’s Extraordinary Playlist
    Issa Rae, A Black Lady Sketch Show
    Kristen Wiig, Saturday Night Live

    Outstanding Structured Reality Program

    WINNER: Queer Eye
    Antiques Roadshow
    Property Brothers: Forever Home
    Running Wild With Bear Grylls
    Shark Tank

    Outstanding Unstructured Reality Program

    WINNER: RuPaul’s Drag Race Untucked
    Becoming
    Below Deck
    Indian Matchmaking
    Selling Sunset

    Outstanding Host For a Reality or Competition Program

    WINNER: RuPaul, RuPaul’s Drag Race
    Nicole Byer, Nailed It!
    Bobby Berk, Karamo Brown, Tan France, Antoni Porowski, and Jonathan Van Ness, Queer Eye
    Mark Cuban, Barbara Corcoran, Lori Greiner, Robert Herjavec, Daymond John, Kevin O’Leary, Shark Tank
    Padma Lakshmi, Tom Colicchio, Gail Simmons, Top Chef

    Outstanding Television Movie

    WINNER:Dolly Parton’s Christmas on the Square
    Oslo
    Robin Roberts Presents: Mahalia
    Sylvie’s Love
    Uncle Frank

    Outstanding Writing for a Drama Series

    WINNER: The Crown, “War,” Peter Morgan
    Lovecraft Country, “Sundown,” Misha Green”
    Pose, “Series Finale,” Ryan Murphy, Brad Falchuk, Steven Canals, Janet Mock, Our Lady J
    The Boys, “What I Know,” Rebecca Sonnenshine
    The Handmaid’s Tale, “Home,” Yahlin Chang
    The Mandalorian, “Chapter 13: The Jedi,” Dave Filoni
    The Mandalorian, “Chapter 16: The Rescue,” Jon Favreau

    Outstanding Directing for a Drama Series

    WINNER: The Crown, “War,” Jessica Hobbs
    Bridgerton, “Diamond Of The First Water,” Julie Anne Robinson
    Pose, “Series Finale,” Steve Canals
    The Crown, “Fairytale,” Benjamin Caron
    The Handmaid’s Tale, “The Wilderness,” Liz Garbus
    The Mandalorian, “Chapter 9: The Marshal,” Jon Favreau

    Outstanding Writing for a Comedy Series

    WINNER: Hacks, “There Is No Line (Pilot),” Lucia Aniello, Paul W. Downs, Jen Statsky
    Girls5eva, “Pilot, Meredith Scardino
    Pen15, “Play,” Maya Erskine
    Ted Lasso, “Make Rebecca Great Again,” Jason Sudeikis, Brendan Hunt, Joe Kelly
    Ted Lasso, “Pilot,” Jason Sudeikis, Bill Lawrence, Brendan Hunt, Joe Kelly
    The Flight Attendant, “In Case Of Emergency,” Steve Yockey

    Outstanding Directing for a Comedy Series

    WINNER:Hacks, “There Is No Line (Pilot),” Lucia Aniello
    B Positive, “Pilot,” James Burrows
    Mom, “Scooby-Doo Checks And Salisbury Steak,” James Widdoes
    Ted Lasso, “Biscuits,” Zach Braff
    Ted Lasso, “The Hope That Kills You,” MJ Delaney
    Ted Lasso, “Make Rebecca Great Again,” Declan Lowney
    The Flight Attendant, “In Case of Emergency,” Susanna Fogel

    Outstanding Directing for in a Limited or Anthology Series or Movie

    WINNER: The Queen’s Gambit, Scott Frank
    Hamilton, Thomas Kail
    I May Destroy You, “Ego Death,” Sam Miller, Michaela Coel
    I May Destroy You, “Eyes Eyes Eyes Eyes,” Sam Miller
    Mare of Easttown, Craig Zobel
    The Underground Railroad, Barry Jenkins
    WandaVision, Matt Shakman

    Outstanding Writing for a Limited or Anthology Series or Movie

    WINNER:I May Destroy You, Michaela Coel
    Mare of Easttown, Brad Ingelsby
    The Queen’s Gambit, Scott Frank
    WandaVision, “Filmed Before A Live Studio Audience,” Jac Schaeffer
    WandaVision, “Previously On,” Laura Donney
    WandaVision, “All-New Halloween Spooktacular!” Chuck Hayward, Peter Cameron

    Outstanding Writing for a Drama Series

    WINNER: The Crown, “War,” Peter Morgan
    Lovecraft Country, “Sundown,” Misha Green”
    Pose, “Series Finale,” Ryan Murphy, Brad Falchuk, Steven Canals, Janet Mock, Our Lady J
    The Boys, “What I Know,” Rebecca Sonnenshine
    The Handmaid’s Tale, “Home,” Yahlin Chang
    The Mandalorian, “Chapter 13: The Jedi,” Dave Filoni
    The Mandalorian, “Chapter 16: The Rescue,” Jon Favreau

    Outstanding Directing for a Drama Series

    WINNER: The Crown, “War,” Jessica Hobbs
    Bridgerton, “Diamond Of The First Water,” Julie Anne Robinson
    Pose, “Series Finale,” Steve Canals
    The Crown, “Fairytale,” Benjamin Caron
    The Handmaid’s Tale, “The Wilderness,” Liz Garbus
    The Mandalorian, “Chapter 9: The Marshal,” Jon Favreau

    Outstanding Writing for a Comedy Series

    WINNER: Hacks, “There Is No Line (Pilot),” Lucia Aniello, Paul W. Downs, Jen Statsky
    Girls5eva, “Pilot, Meredith Scardino
    Pen15, “Play,” Maya Erskine
    Ted Lasso, “Make Rebecca Great Again,” Jason Sudeikis, Brendan Hunt, Joe Kelly
    Ted Lasso, “Pilot,” Jason Sudeikis, Bill Lawrence, Brendan Hunt, Joe Kelly
    The Flight Attendant, “In Case Of Emergency,” Steve Yockey

    Outstanding Directing for a Comedy Series

    WINNER:Hacks, “There Is No Line (Pilot),” Lucia Aniello
    B Positive, “Pilot,” James Burrows
    Mom, “Scooby-Doo Checks And Salisbury Steak,” James Widdoes
    Ted Lasso, “Biscuits,” Zach Braff
    Ted Lasso, “The Hope That Kills You,” MJ Delaney
    Ted Lasso, “Make Rebecca Great Again,” Declan Lowney
    The Flight Attendant, “In Case of Emergency,” Susanna Fogel

    Outstanding Directing for in a Limited or Anthology Series or Movie

    WINNER: The Queen’s Gambit, Scott Frank
    Hamilton, Thomas Kail
    I May Destroy You, “Ego Death,” Sam Miller, Michaela Coel
    I May Destroy You, “Eyes Eyes Eyes Eyes,” Sam Miller
    Mare of Easttown, Craig Zobel
    The Underground Railroad, Barry Jenkins
    WandaVision, Matt Shakman

    Outstanding Writing for a Limited or Anthology Series or Movie

    WINNER:I May Destroy You, Michaela Coel
    Mare of Easttown, Brad Ingelsby
    The Queen’s Gambit, Scott Frank
    WandaVision, “Filmed Before A Live Studio Audience,” Jac Schaeffer
    WandaVision, “Previously On,” Laura Donney
    WandaVision, “All-New Halloween Spooktacular!” Chuck Hayward, Peter Cameron

    Outstanding Variety Talk Series

    WINNERLast Week Tonight With John Oliver
    Conan
    The Daily Show With Trevor Noah
    Jimmy Kimmel Live!
    The Late Show With Stephen Colbert

    Outstanding Variety Sketch Series

    WINNER: Saturday Night Live

    A Black Lady Sketch Show

    Outstanding Variety Special (Live)

    WINNER: Stephen Colbert’s Election Night 2020: Democracy’s Last Stand Building Back Celebrating America – An Inauguration Night Special
    America Great Again Better 2020
    The 63rd Annual Grammy Awards
    The Oscars
    The Pepsi Super Bowl LV Halftime Show Starring The Weeknd

    Outstanding Variety Special (Pre-Recorded)

    WINNERHamilton

    8:46: Dave Chappelle
    A West Wing Special to Benefit When We Vote
    Bo Burnham: Inside
    David Byrne’s American Utopia
    Friends: The Reunion

    Outstanding Hosted Nonfiction Series or Special

    WINNER: Stanley Tucci: Searching For Italy
    My Next Guest Needs No Introduction with David Letterman 
    Oprah with Megan and Harry: A CBS Primetime Special 
    United Shades Of America with W. Kamau Bell 
    VICE

    Outstanding Directing for a Variety Series

    WINNER:Saturday Night Live, “Host: Dave Chappelle,” Don Roy King
    Last Week Tonight With John Oliver, “Trump & Election Results/F*ck 2020,” Christopher Werner
    Late Night With Seth Meyers, “Episode 1085a” Alexander J. Vietmeier
    Real Time With Bill Maher, “Episode 1835,” Paul G. Casey
    The Late Show With Stephen Colbert, ” “Live Show Following Capitol Insurrection; Senator Amy Klobuchar, Rep. Adam Kinzinger, Performance By Jamila Woods,” Jim Hoskinson

    Outstanding Directing for a Variety Special

    WINNER: Bo Burnham: Inside, Bo Burnham
    8:46: Dave Chappelle, Julia Reichert, Steven Bognar, Dave Chappelle
    A West Wing Special to Benefit When We Vote, Thomas Schlamme
    David Byrne’s American Utopia, Spike Lee
    Friends: The Reunion, Ben Winston

    Outstanding Writing for a Variety Series

    WINNERLast Week Tonight With John Oliver
    A Black Lady Sketch Show
    Saturday Night Live
    The Amber Ruffin Show
    The Late Show With Stephen Colbert 

    Outstanding Writing for a Variety Special

    WINNER: Bo Burnham: Inside
    8:46: Dave Chappelle
    John Lewis: Celebrating a Hero
    Stephen Colbert’s Election Night 2020: Democracy’s Last Stand Building Back America Great Again Better 2020
    The Daily Show With Trevor Noah Presents: Jordan Klepper Fingers The Pulse – Into The MAGAverse 

    Outstanding Documentary or Nonfiction Series

    WINNER: Secrets of The Whales
    Allen V. Farrow
    American Masters
    City So Real
    Pretend It’s a City

    Outstanding Documentary Or Nonfiction Special

    WINNER: Boys State
    Framing Britney Spears (The New York Times Presents)
    The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart
    The Social Dilemma
    Tina

    LEAVE A REPLY

    Please enter your comment!
    Please enter your name here

    Latest Posts

    Don't Miss